1. Γενικά

Στις 10 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Εκθεσιακό Κέντρο Άρτας εκδήλωση με θέμα την «Οικολογική και Ανεμπόδιστη Μετακίνηση στην πόλη μας», η οποία συνδιοργανώθηκε από τον Εθελοντικό Οργανισμό για το Αστικό Περιβάλλον ECOCITY, τις Επιτροπές Οργάνωσης & Αξιολόγησης των δράσεων ECOMOBILITY, FREEMOBILITY, και ECO 2 MOBILITY, και το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Άρτας. Στη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάσθηκε η εργασία εκπαιδευομένων του ΣΔΕ Άρτας πάνω στο θέμα της βιώσιμης αστικής κινητικότητας και έγινε ελεύθερη συζήτηση και διάλογος μεταξύ των εκπαιδευομένων και των συμμετεχόντων. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο εκπρόσωπος της Ιεράς Μητρόπολης Άρτης Πατήρ Γεώργιος Γεωργίου, η Διοικητής της Τροχαίας Άρτας Ρομοσιού Βασιλική, η Διευθύντρια του Εσπερινού ΕΠΑΛ Άρτας Μητρογιάννη Ευαγγελία, ο Διευθυντής του Εσπερινού ΓΕΛ Άρτας Μολώνης Ζαχαρίας, και ο Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Αντωνιάδης Νικόλαος.

Δείτε την πρόσκληση της εκδήλωσης.

Κάντε κλικ στον ακόλουθο συνδέσμο για να δείτε την πρόσκληση της εκδήλωσης

2. Ομάδα εκπαιδευομένων

Οι εκπαιδευομένοι του ΣΔΕ Άρτας που υλοποίησαν τη δράση ήταν οι ακόλουθοι:

1. ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ
  2. ΔΗΜΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
  3. ΕΞΙΛΖΕ-ΣΙΦΟΥΝΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ
  4. ΚΟΤΣΑΡΙΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
  5. ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ ΜΑΡΙΑ
  6. ΠΑΝΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ
  7. ΣΙΑΜΠΑΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
  8. ΤΣΑΓΚΑ ΕΥΓΕΝΙΑ

3. Εργασία εκπαιδευομένων

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκε η εργασία των εκπαιδευομένων του σχολείου μας, οι προτάσεις τους για μία οικολογική και ανεμπόδιστη μετακίνηση στην πόλη μας, και έγινε συζήτηση πάνω στις προτάσεις τους μεταξύ των εκπαιδευομένων και του κοινού της εκδήλωσης.

Δείτε την παρουσίαση της εργασίας των εκπαιδευομένων.

Κάντε κλικ στον ακόλουθο συνδέσμο για να δείτε την παρουσίαση της εκδήλωσης

4. Φωτογραφίες εκδήλωσης

Δείτε φωτογραφίες της εκδήλωσης.

Εκδήλωση ECOMOBILITY

5. Βίντεο εκδήλωσης

Δείτε το βίντεο της εκδήλωσης (περιλαβάνει την παρουσίαση της εργασίας των εκπαιδευομένων και συζήτηση πάνω στις προτάσεις τους μεταξύ των εκπαιδευομένων και του κοινού της εκδήλωσης).

6. Δελτίο ειδήσεων ART-TV

Στο δελτίο ειδήσεων του ART-TV στις 12/4/2024 παρουσιάστηκαν αποσπάσματα από την εκδήλωση του σχολείου μας.

Δείτε το σχετικό απόκομμα του δελτίου ειδήσεων του ART-TV.

7. Ερωτηματολόγιο πολιτών

Κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του πρότζεκτ η ομάδα εκπαιδευομένων διένειμε ερωτηματολόγιο σε πολίτες του Δήμου Αρταίων σχετικά με την οικολογική και ανεμπόδιστη κινητικότητα.

Δείτε το ερωτηματολόγιο.

Κάντε κλικ στον ακόλουθο συνδέσμο για να δείτε το ερωτηματολόγιο

8. Υποστηρικτές εκπαιδευτές

Οι εκπαιδευομένοι του σχολείου μας υποστηρίχτηκαν στην υλοποίηση της δράσης τους από τους ακόλουθους εκπαιδευτές:

1. ΠΑΠΑΒΛΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
  2. ΠΛΑΚΑΝΤΩΝΑΚΗ ΜΑΡΘΑ